Feature

Students Portray "Green" Potential Through Art
01.06.10
By: Denise Lineberry

More than 50 students were recognized for their ability to turn NASA’s "green" efforts into multi-colored art.

The 2010 NASA Green Art Contest invited students near Langley to portray how the agency encourages inspiration, innovation and discovery to build a better world that is full of new opportunities, technologies and knowledge for improving life.

Grand Prize Winner

Winning drawing for art contest.

Mee no Ko
York High School, Yorktown

Click image to enlarge

Students were asked to choose a theme from climate change, energy conservation, environment, technology or transportation. About 200 entries were submitted.

"I made a few drawings and didn’t like them," said Kira Pavlock, a home-schooled student who entered the contest. She made a few more drawings until she felt confident with her submission. She turned in her final draft on Oct. 29, the due date.

Her efforts to perfect her drawing of NASA's conservation efforts on the International Space Station paid off. She won for the sixth grade and her drawing will be displayed in the 2010 Get Ready, Get Set, Go Green Calendar, along with the other winners' art.

At Grafton Bethel Elementary, art teacher Teena McClaire, made the contest into a school project for the children, providing them with videos and background information. "It's important to mix art with other areas of education," McClaire said. Three of her students won for their grade levels: Maile Schalm for kindergarten, Caroline Beard for second grade and Caitlin Allen for third grade.

"I like learning about NASA," Allen said. "And drawing about it, too."

The contest winners, along with their families, educators, and administrators have been invited to attend a special award ceremony on February 5 at the Virginia Air and Space Center (VASC). The artwork of the winners will be on display at the VASC from Feb. 5 through Dec. 31.

Here are the awards recipients:



First Place, Kindergarten

Winning drawing for art contest.

Maile Schalm
Grafton Bethel Elementary School, Yorktown

Click image to enlarge

Kindergarten

First Place – Maile Schalm, Grafton Bethel Elementary School, Yorktown

Second Place – Koby Sanchak, Portsmouth Catholic Regional School, Portsmouth

Third Place – Maggie Bustetter and Lucas Bustetter, Homeschool Student, Virginia Beach











First Place, First Grade

Winning drawing for art contest.

Destiny Huff
Ghent Elementary School, Norfolk

Click image to enlarge

First Grade

First Place – Destiny Huff, Ghent Elementary School, Norfolk

Second Place – Hanna Crist, New Castle Elementary School, Virginia Beach

Third Place – Isabelle Brinkley, Portsmouth Catholic Regional School, Portsmouth

Honorable Mention - Katherine Weintraub, Thoroughgood Elementary School, Virginia Beach

Darin DeVeau, Homeschool Student, Virginia Beach







First Place, Second Grade

Winning drawing for art contest.

Caroline Beard
Grafton Bethel Elementary School, Yorktown

Click image to enlarge

Second Grade

First Place – Caroline Beard, Grafton Bethel Elementary School, Yorktown

Second Place – Emily Wilhelm, Coventry Elementary School, Yorktown

Third Place – Sydney Adams, New Castle Elementary School, Virginia Beach

Honorable Mention- Julia Tracy, Ghent Elementary School, Norfolk

NaVaeh Wright, Tucker-Capps Elementary School, Hampton

Desirae Sievers, Portsmouth Catholic Regional School, Portsmouth







First Place, Third Grade

Winning drawing for art contest.

Caitlin Allen
Grafton Bethel Elementary School, Yorktown

Click image to enlarge

Third Grade

First Place – Caitlin Allen, Grafton Bethel Elementary School, Yorktown

Second Place – Amelia Domino, Granby Elementary School, Norfolk

Third Place – Ashton Pavlock, Homeschool Student, Newport News

Honorable Mention – Rebecca Bailey – Portsmouth Catholic Regional School, Portsmouth











First Place, Fourth Grade

Winning drawing for art contest.

Samantha Gibbons
Coventry Elementary School, Yorktown

Click image to enlarge

Fourth Grade

First Place – Samantha Gibbons, Coventry Elementary School, Yorktown

Second Place – Timber Whittmore – Mary Peake Center, Hampton

Vishal Talla - Thorouhgood Elementary School, Virginia Beach

Third Place – Ty Hanchey, Mary Calcott Elementary School, Norfolk

Honorable Mention

Hana Crist, New Castle Elementary School, Virginia Beach

Brianna Carden – Grafton Bethel Elementary School, Yorktown






First Place, Fifth Grade

Winning drawing for art contest.

Khalil Russell
Mary Peake Center, Hampton

Click image to enlarge

Fifth Grade

First Place – Khalill Russell, Mark Peake Elementary School, Hampton

Second Place – Julius Garin, Calcott Elementary School, Norfolk

Third Place – Ashley Stewart, Coventry Elementary School, Yorktown

Alexis Motz, Churchland Academy Elementary School, Portsmouth

Honorable Mention –Stanley Higgins, Churchland Academy Elementary School, Portsmouth

Burke Schramel, Grafton Bethel Elementary School, Yorktown

Sydney Adams, New Castle Elementary School, Virginia Beach





First Place, Sixth Grade

Winning drawing for art contest.

Kira Pavlock
Homeschool Student, Newport News

Click image to enlarge

Sixth Grade

First Place – Kira Pavlock, Homeschooled, Newport News

Second Place – Mari Pat Lissner, Hines Middle School, Newport News

Third Place – Kaitlin Ciaston, Portsmouth Catholic Regional School, Portsmouth

Honorable Mention - Ethan Collier – Peasley Middle School, Gloucester

Jacquelynne Pundsey – Brandon Middle School, Virginia Beach

Julia Musson – Hines Middle School, Newport News






First Place, Seventh Grade

Winning drawing for art contest.

Mekenzie Wilson
Portsmouth Catholic Regional School, Portsmouth

Click image to enlarge

Seventh Grade

First Place – Mekenzie Wilson, Portsmouth Catholic Regional School, Portsmouth

Second Place – Blair Silver, Poquoson Middle School, Poquoson

Third Place – Jason Brannick, Tabb Middle School, Yorktown

Honorable Mention - Emilee Smith, Peasley Middle School, Gloucester County











First Place, Eighth Grade

Winning drawing for art contest.

Corey Cronin
Poqouson Middle School, Poqouson

Click image to enlarge

Eighth Grade

First Place – Corey Cronin, Poquoson Middle School, Poquoson

Second Place – Jessica Kim, Brandon Middle School, Virginia Beach

Third Place – Sydney Belcher, Peasley Middle School, Gloucester County

Honorable Mention - Arthur Abad, Brandon Middle School, Virginia Beach

Brandon Croteau-Brinsfield, Kempsville Middle School, Virginia Beach

Kathleen “Katie” Jordan, Hines Middle School, Newport News

Tad Sadowski - Brandon Middle School, Virginia Beach





First Place, Grand Prize Winner, Ninth Grade

Winning drawing for art contest.

Me no Ko
York High School, Yorktown

Click image to enlarge

Ninth Grade

First Place – Mee Na Ko, York High School, Yorktown

Second Place – Glory Kim, York High School, Yorktown

Third Place – Jalisa Bowers, York High School, Yorktown

Izzy Cassell, Bethel High School, Hampton

Honorable Mention - Jordan Stawecki, Bethel High School, Hampton

Michelle Mott, Bethel High School, Hampton







First Place, Tenth Grade

Winning drawing for art contest.

Xiaer Zhang
York High School, Yorktown

Click image to enlarge

Tenth Grade

First Place – Xiaer Zhang, York High School, Yorktown

Second Place – Gabrielle Goddette, Bethel High School, Hampton

Third Place – Alex Logan and Amber Gonzalez, Bethel High School, Hampton

Honorable Mention - Katie Shematek, York High School, Yorktown




















First Place, Eleventh Grade

Winning drawing for art contest.

Molly Wiedemann
York High School, Yorktown

Click image to enlarge

Eleventh Grade

First Place – Molly Wiedemann, York High School, Yorktown

Second Place – Antoni Hei and Carlee Vincent, York High School, Yorktown

Third Place – Mary Lou Hudgins, York High School, Yorktown

Nermina Tihic, Bethel High School, Hampton

Honorable Mention - Haley Calhoun, York High School, Yorktown

Shannon Kuster, York High School, Yorktown






First Place, Twelth Grade

Winning drawing for art contest.

Jermaine Ward
Bethel High School, Hampton

Click image to enlarge

Twelfth Grade

First Place – Jermaine Ward, Bethel High School, Hampton

Second Place – Meredith Jones, York High School, Yorktown

Third Place – Christopher Sawyer, Bethel High School, Hampton

Honorable Mention - Kate Bickley, York High School, Yorktown












 
NASA Langley Research Center
Managing Editor: Jim Hodges
Executive Editor and Responsible NASA Official: H. Keith Henry
Editor and Curator: Denise Lineberry