Search Glenn

Go

Text Size

 
 

03-051
For Release: August 7, 2003

Katherine K. Martin
Media Relations Office
216/433-2406
katherine.martin@nasa.gov


Exemplary Work at NASA Glenn Merits Honor Awards

NASA's highest honors will be bestowed on a distinguished group of civil service and contractor employees and team members at NASA's Glenn Research Center, Cleveland, on Friday, August 8 at the annual NASA Honor Awards ceremony. Frederick Gregory, NASA deputy administrator from Headquarters in Washington, D.C., will join Glenn Center Director Donald J. Campbell in presenting the Agency's most prestigious medals and awards to employees for their exceptional achievements and accomplishments in science, engineering and administrative service.

Distinguished Service Medal
Dr. John J. Adamczyk,
North Olmsted, for exceptional accomplishments in the development of computational methods for turbomachinery aerodynamics.

Outstanding Leadership Medal
Anita D. Liang,
Strongsville, for outstanding leadership and contributions to the NASA Glenn Research Center's aeropropulsion mission and for strategic formulation and execution of aeropropulsion programs and projects.
Robert Romero, Avon, for outstanding leadership that has had a prominent effect upon the advancement of Glenn Research Center's model workplace concept, the equal opportunity community and the technical and administrative programs at NASA.
Christine A. Root, Cleveland, for outstanding leadership and vision in establishing the Glenn Research Center as a recognized leader in Financial Management in NASA.

Exceptional Achievement Medal
Dr. Judith V. Auping,
Rocky River, for outstanding technical contributions to materials research studies and for establishing administrative database software systems that provide readily available data for management decisions.
Kim K. deGroh, Hinckley, for outstanding contributions to the understanding and enhancement of spacecraft materials durability.
Mary Jo Long-Davis, Aurora, for the successful planning and implementation of the Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) Quiet Supersonic Platform Program and NASA's supersonic research efforts.
John B. McQuillen, Parma Heights, for exceptional and exemplary contributions in establishing Glenn Research Center's world-class capabilities in multiphase-flow research in microgravity.
Cynthia Naiman, Olmsted Falls,for outstanding leadership in the development of revolutionary propulsion system analysis tools for the U.S. aircraft engine industry.

Exceptional Service Medal
Godfrey Anzic, North Royalton, for sustained performance and outstanding leadership in the Communications Technology Division for the areas of antenna technology and characterization facilities, BMS/ISO procedures and the Small Business Innovation Research (SBIR) Program.
Renee J. Batts, Maple Heights, for extraordinary knowledge, dedication and outstanding leadership skills that have significantly contributed to the efficiency and effectiveness of the Office of Equal Opportunity Programs and the Glenn Research Center.
James M. Budinger, Rocky River, for outstanding project and technical achievements in the development of advanced communications technology.
Donald J.Campbell, Westlake, for diverse technical experience and expertise, which demonstrate a unique ability to lead, plan and coordinate broad-scoped and highly complex aeronautics research and technology programs.
James H. Dittmar, Valley City, for original contributions to aeroacoustics research and noise reduction methods for turbomachinery.
Dr. Stanley R. Levine, Rocky River, for outstanding contributions toward advancing research in ceramics and ceramic matrix composites for aerospace applications.
Oral Mehmed, Fairview Park, for significant contributions to turbomachinery structural dynamic research that led to the development of new propulsion system concepts.

Hugh F. Pierce, Jr., Parma Heights, for providing significant innovative and creative contributions to and demonstrated leadership in the position management and classification programs while maintaining the integrity of human resources principles.
William J. Rieke, Westlake, for outstanding leadership in support of Flight Operations at the NASA Glenn Research Center.
Frank Robinson, Jr., Strongsville, for exceptional leadership in developing a comprehensive Safety and Mission Assurance Program for research and technology projects and programs in the Aeronautics and Space Directorates.
Douglas A. Rohn, Parma, for significant and sustained performance in project management, leadership and advocacy towards the successful development of aviation safety technologies.
Dr. Rickey J. Shyne, Strongsville, for outstanding technical and managerial leadership in support of NASA's air-breathing propulsion research activities for aeronautics and space applications.
Gynelle C. Steele, Solon, for outstanding contributions to NASA's small business goals and educational outreach.
Mark A. Stevens, Broadview Heights, for continuous and exceptional contributions to the NASA Glenn Research Center in-house turbomachinery programs.
Robert J. Thomas, Avon Lake, for sustained outstanding performance in facilities management related to resources, maintenance, configuration control and real property, having a significant impact on the operational readiness of the Center's institutional and test facilities.
David W. York, Chagrin Falls, for outstanding contributions in the area of software development supporting NASA Glenn Research Center's vital mission areas of microgravity science and biotechnology.
June F. Zakrajsek, Strongsville, for distinguished accomplishments in propulsion health management research, technology development and demonstration.

Exceptional Engineering Achievement Medal
Dr. Randy R. Bowman,
Valley City, for exceptional materials engineering in support of demonstrating the flight worthiness of the Stirling Radioisotope Generator.
Thomas M. Tomsik, Olmsted Falls, for contributions to enabling technology for the NASA Space Launch Initiative Second Generation Reusable Launch Vehicle Program.

Equal Employment Opportunity
Adabelle Narvaez-Legeza,
Olmsted Township, for outstanding support of the equal opportunity goals at Glenn Research Center by providing leadership, consultation and outreach to Glenn, Northeast Ohio and national organizations.

Public Service Medal
Dr. Kang N. Lee,
Westlake, for outstanding technical research and development of the environmental barrier coating, making possible the use of ceramic matrix composites for gas turbine engine combustor liners.
Dr. Ali Sayir, Bay Village, for significant contributions toward the development of high-temperature oxide ceramic materials for aerospace applications.

Presidential Rank Awards
Jack A. Salzman,
Medina, and Dr. Arun K. Sehra, Sheffield Village, for sustained accomplishment in the management of programs of the U.S. Government and for noteworthy achievements of quality and efficiency in the public service.

Forty Year Service Awards
Kenneth A. Adams, Strongsville
James W. Bagwell, Copley
Robert J. Boyle, Rocky River
Richard D. Clapper, Strongsville
Thomas P. Dorony, North Olmsted
Dr. John P. Gyekenyesi, North Olmsted
Clark A. Hahn, Berlin Heights
Balazs R. Hatvani, Cleveland
Albert J. Juhasz, North Olmsted
Ronald J. Molosky, Berea
Thomas F. Niezgoda, North Ridgeville
Charles W. Putt, Bay Village
Vincent K. Rawlin, Wellington
Dr. Walter Rzasnicki, Solon
Dr. Richard G. Seasholtz, Westlake
Dr. Peter M. Sockol, University Heights
Ronald H. Soeder, Brook Park
James S. Sovey, Strongsville
Edwin G. Wintucky, Willoughby
Robert J. Zakrajsek, Medina

Group Achievement Awards
Thirty-eight members of the Active Combustion Control Team, for successful demonstration of the capability to suppress high-frequency combustion instability for aircraft engine applications through active control.

Ten members of the Active Noise Control Fan Trailing Edge Blowing Team, for providing the aerodynamic and mechanical design for new fan blades and air supply system to study the effects of fan trailing edge blowing in turbofan engines.

Forty-six members of the Enhanced Aeroengine Compressor Stability Team, for development and successful demonstration of an innovative method to significantly increase the stable operating range of high-work compressors for turbine-based propulsion systems.

Seventeen members of the Environmental Management System Implementation Team, for the successful development and implementation of an Environmental Management System at Glenn Research Center.

Seven members of the Ferroelectric Thin Film-Based Microwave Components Team, for outstanding contributions to the field of ferroelectric thin film-based microwave components, which have led to the recognition of the NASA Glenn Research Center as a world leader in the area of tunable microwave technology for communication applications.

One hundred and thirty-six members of the FIRST Buckeye Regional Robotics Competition Team, for significant support of the educational partnership hosting the Buckeye Regional FIRST Robotics Competition in Cleveland, an outstanding effort in inspiring the next generation of engineering explorers.

Six members of the Instrumentation Team, for outstanding efforts over the last 9 years in supporting test facilities and in training apprentices.

Eighty-six members of the Integrated Instrumentation and Testing Systems Team, for excellence in the innovation of advanced measurement technology for aerospace test facilities.

Forty-one members of the Nuclear Systems Initiative Team, for outstanding leadership, dedication, and significant contributions in the formulation of the Nuclear Systems Initiative program within NASA Code S.

Thirteen members of the Parametric Inlet Development Team, for design and fabrication of a supersonic inlet with improved manufacturability and operation.

Eighty-two members of the Quiet Supersonic Platform Fan Evaluation Team, for successfully obtaining aeroacoustic and aerodynamic performance test data on a high-speed two-stage fan in support of the Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) Quiet Supersonic Platform Program.

Public Service Group Achievement
Twenty-five members of the Occupational Medicine Services and Fitness Center, for providing Glenn Research Center employees with outstanding health care, injury prevention, and wellness programs.

Note to Editors/News Directors: Media representatives wishing to cover the event should contact Katherine Martin or Glenn's Media Relations Office (216-433-2901) in order to be cleared through security and escorted to the event.

# # #


 

- end -


text-only version of this release

NASA Glenn Research Center news releases are available automatically by sending an Internet electronic mail message to:
    grc-subscribe@newsletters.nasa.gov
Leave the subject and body blank. The system will reply with a confirmation via e-mail of each subscription. You must reply to that message to begin your subscription.
To unsubscribe, address an e-mail message to:
     grc- unsubscribe@newsletters.nasa.gov
Leave the subject and body blank.